Kontakt: info@vljohvi.ee   Jõhvi facebook

Printer Friendly, PDF & Email

Jõhvi Teataja: Vabariigi aastapäeva kõne

Jõhvi
Kolmapäev, 1. veebruar, 2017

Austatud Jõhvi inimesed!

 

Me tähistame 24. veebruaril Eesti Vabariigi 99. aastapäeva. See on üsnagi maagiline number ja oluline teetähis meie kodumaa ajaloos.

Meenutame hetkeks 23. veebruari 1918. aastal, päeva, mil Pärnus toimus Eesti Wabariigi väljakuulutamine. Inimeste poole pöörduti manifestiga kõigile Eestimaa rahvastele.

Eesti Maapäeva vanematenõukogu rõhutas selle pealkirjaga, et pöördutakse kõigi sellel maal elavate ja siin töötavate ning seda maad väärtustavate inimeste poole.

Niimoodi toimib ka kohalik omavalitsus, kes rohujuuretasandil tegutseb eelkõige meie linna ja vallaga oma elu sidunud elanike huvides.

Eesti Vabariik on meie riik ja Jõhvi on meie inimeste kodu. Igaüks meist annab oma panuse kodukoha arengusse enda oskuste ja võimekuse piirides. Kõik me saame aru, et kogukonna mured on meie ühised mured ning ainult üheskoos saame edukad olla, lükates tahaplaanile ainuisikulised, egoistlikud huvid.

Jõhvi jaoks on käesolev aasta tähelepanuväärne, sest siia jäävad mitmed olulised tähtpäevad – 25 aastat taasiseseisvumisest (17. juunil 1992 kinnitas Eesti Vabariigi ülemnõukogu presiidium oma seadlusega Jõhvi omavalitsusliku staatuse) ja 100 aastat Jõhvile aleviõiguste andmisest. Neid sündmusi soovime tähistada 17. juunil linnapäeva raames.

Riigi sünnipäeval räägitakse tavaliselt riigi sünni asjaoludest, ajaloost ja tulevikuplaanidest. Pöördumises teie poole ei sooviks ma pikalt rääkida ei ühest ega teisest, vaid kõige olulisemast – meist.

Kui räägime kodukohast Jõhvist või oma riigist, siis arvan, et eelkõige räägime inimestest, kes oma igapäevaste tööde ja toimetustega teevad meie ühist kodu ilusamaks.

Jah, meie kõik oleme erinevad, kuid koos oleme kogukond kohalikul tasandil ja meie riigi elanikkond, s.t need, kes elavad sellel maal ja kelle heaks tegutseb valitsus. Valitsus, kes saab olla sõltumatu välistest mõjudest, kuid mitte oma riigi inimestest, nende soovidest, ettepanekutest ja muredest.

Tahaksin tänada neid inimesi, kes rahulikult toimetavad, ootamata selle eest erilist tähelepanu.

 

Lugupeetud daamid ja härrad!

Juba 1922. aastal ütles ühtse Euroopa idee väljakuulutaja, Austria poliitik Eijiro von Coudenhove-Kalergi: „Riik on inimeste looming. Seepärast on riik inimeste pärast, mitte inimene riigi pärast.”

HEAD VABARIIGI AASTAPÄEVA!

PALJU ÕNNE MEILE KÕIGILE!

Vallavanema kõne vabariigi aastapäeva aktusel 23. veebruaril, avaldatud lühendatult.